Księgowość dla firm – krótki poradnik

Dobra pizza Toruń - Pizzeria Toruń - Prawdziwa włoska pizza
Pizza – ulubione danie każdego
27 January 2017
Pompy ciepła - Pompa ciepła powietrze woda - Wodna pompa ciepła - Gruntowa pompa ciepła - Pompy ciepła Toruń - Pompa ciepła cena
Funkcjonalna pompa ciepła
27 January 2017

Prywatna działalność gospodarcza to perfekcyjny pomysł dla osób, które cenią sobie niezależność pracy. Zarządzanie własną firmą to nie lada wyzwanie, aczkolwiek przeważnie opłaca się, gdyż rynek jest stale spragniony świeżych pomysłów i ciekawych usług. Przykładem takiego sukcesu jest chociażby pierwszy gabinet masażu dla zwierząt, który w każdym dniu obsługuje kilkanaście kochanych pupili. Pomysł przełomowy, wręcz przez niektórych postrzegany za ciężki do adaptacji, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie inicjatywy często odsłaniają drogę osobom, którym brak wiary we własne marzenia. A swoja firma to przecież upartość, pełne oddanie, nieustanne sprawdzanie nowych perspektyw i oczywiście doświadczona księgowość, bez której firma jest samochód bez paliwa.

Rzetelne biuro księgowe to fundament każdego biznesu. Wyspecjalizowany księgowy nie tylko rozumie bieżące przepisy, ale także sugeruje konkretne inwestycje. To przyjaciel każdej nowo rozwijającej się firmy i powiernik nader pielęgnowanych tajemnic przedsiębiorstw. Prowadząc działalność powinieneś zadbać o wyspecjalizowanego księgowego, czy pomoc biura rachunkowego które zajmie się profesjonalną obsługą finansów. Wspominając o finansach, sprawdź czego możesz się spodziewać, będąc młodym przedsiębiorcą.

Zakładanie firmy krok po kroku

Jeżeli pragniesz założyć własną działalność, powinieneś wiedziesz, że na wstępie czeka na Ciebie bardzo dużo dokumentów do uzupełnienia. Zacznij od wypisania druku CEIDG. Przejdź po prostu na stronę www firma.gov.pl i wypełnij wszystkie określone pola. Wpis do Ewidencji jest jednorazowo wnioskiem o przyznanie przedsiębiorstwu własnego numeru REGON i numeru NIP. Łącznie z oddaniem formularza powinniśmy zdecydować się na formę opodatkowania, ale o tym napiszemy w kolejnych częściach artykułu. Kolejnym krokiem jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam musimy zgłosić się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy posiadają poniekąd dwojaką osobowość prawną – są zarówno płatnikami podatku (samodzielnie i za pracowników) a z drugiej strony opłacają ubezpieczenie. Jeżeli realizowana działalność gospodarcza jest naszym jedynym źródłem dochodów, to wypełniamy druk ZUA. Jeżeli jednak jesteśmy pracownikami w innym przedsiębiorstwie na umową pracowniczą, wtenczas wypełniamy formularz ZZA. Następną kwestią jaką wymusza od nas legislacja jest wyznaczenie biura księgowego, które będzie prowadziło kartotekę finansową przedsiębiorstwa. W tej materii mamy szansę skorzystać z standardowej księgowości, jak i bardziej innowacyjnej struktury – rachunkowości online. Dobrze jest również pamiętać o zamówieniu pieczątki, która wielokrotnie przydaje nam się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Załóż również oddzielne konto w banku, by odseparować własne pieniądze o budżetu przedsiębiorstwa.

Jaką formę opodatkowania wybrać

Jeśli nie rozumiesz jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza, zaczerpnij z wskazówek doświadczonego biura rachunkowego. Zasadniczo krajowe prawo dopuszcza cztery główne formy opodatkowania. Niżej opowiemy Tobie o nich nie bardziej szczegółowo:

  • Skala podatkowa – polega na opodatkowaniu dochodu według dwustopniowej skali. Przy dochodzie wynoszącym do 85 528 złotych podatek to 18% minus kwotę wolną od podatku. Z drugiej strony przy dochodzie przekraczającym 85 528 złotych całość podatku to 14.839, 02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85.528 złotych.
  • Podatek liniowy – tutaj istnieje poszczególna kwota podatkowa, która obejmuje 19%, niezależnie od wysokości dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy zdecydowaniu się na tą formę opodatkowania usługodawca nie może pomniejszyć nabywanych przychodów o poniesione wydatki skarbowe. Występują tutaj tymczasem, jako kompensata ,nieduże stawki procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% jak i 20% zależnie od typu działalności).
  • Karta podatkowa – jest to wysoce osobliwa forma opodatkowania. Na wysokość spłacanego podatku nie oddziałuje wysokość dochodów, lecz takie czynniki jak: gatunek wykonywanych usług, ilość osób pracujących na umowę o pracę, wielkość miasta, w którym firma ma siedzibę i data urodzenia podatnika. Ta forma podatku nie jest jednak kierowana dla każdego.

Biuro rachunkowe dla Twojej firmy

Zależnie od wymagań Twojej firmy, wyszukaj stosowne biuro księgowe, które zajmie się rozliczaniem Twoich finansów. Każdemu debiutującemu przedsiębiorcy radzimy, żeby skorzystał z nowoczesnych usług księgowych. Dzisiaj wiele księgowych proponuje nie tylko fachowe doradztwo, ale również oprogramowania do kierowania firmą. Jeśli wiesz, że działalność zajmie Ci cały dzień, zacznij się rozglądać za mobilnym księgowym, który odbierze od Ciebie wszystkie papiery i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz w stanie zająć się rozszerzaniem usług.

Pomimo niezliczonej liczby trudności i wyzwań, wiele osób ciągle decyduje się na organizowanie samodzielnej działalności. Nawet niewielkie firmy mają wpływ na naszą gospodarkę, zatem może warto zaryzykować pierwszy krok. Nie przestawaj wierzyć we własne pomysły, bo za kilka lat może się okazać, że akurat takiego rozwiązania potrzebował rynek. Nie zapomnij jednak, ażeby wynająć profesjonalnego księgowego, który fachowo dopilnuje finansów Twojej firmy. Wstąp na podaną przez nas stronę i sprawdź jak wyglądają nowoczesne usługi księgowe: biuro rachunkowe Toruń